KÖY ve YOLLAR


Geçtiğimiz günlerde Hendek ile ilgili bir haber sitesinde yolların yapılmadığını, iş makinasının verilmeğini dile getiren Hicriye Köy Muhtarı’nın şikayetini dile getiren haberi görsel olarak gördüm.Hak vermemek elde değil.Şikayeti de il encümen üyesi olan aynı zamanda da köylere hizmet eden bir siyasi.


Ben Hendek Dikmen Köyü’ndenim.İstanbul’da oturuyorum ve düğün olsun cenaze olsun sık sık köye gidip gelen bir vatandaşım.Geçmiş olduğumuz aylar içersinde bir olaya şahit oldum.Kış mevsimi bitmek üzere,Güney köy’de su yolu tabir edilen bir yol var.Bu yolu kullanan bir vatandaş yolda heyelan olduğunu açılması gerektiğini aynı kişiye bildiriyor.O kişide bir hışımla muhtarı alıp gelmesini söylüyor.Haklı olabilir ama vatandaşa da böyle davranılmaması gerekir.


Günlerden cuma vatandaş ilgili kişiyi Dikmen Köyü’nde görmüş derdini anlatıyor. Gördüğü muamele çok hoş olmuyor.Hendek ilçesinin tek grup yolu var kaç tane köyü kapsıyor sayı olarak bilmiyorum ana yol iyi fakat Aksu Köyüne gelince mahalle aralarıda iyi hatta Mencerin Irmağı denilen yerde yol ayrımı var.Sanırsam 1-2 haneye gidiyor bu yol bile bu yılda asfalt olmuş.


Gelelim Dikmen Köyü’ne geçtiğimiz yıl köy muhtarı Cemal Aydın’a verdiğim dilekceyi kabul etmedi.5 haneye giden yolu yaptıracağına dair söz verdi fakat hala bir icrahat yok.Bende gelen mıcır taşlarıyla arabanın girip çıkacağı bir şekilde dile getirdim.Yolu yukarıda bahsettiğim gibi Mencerin Irmağı’nda 1-2 haneye asfat yapılıyor.5 haneye bir malzeme dökme zahmetinde bulunulmuyor.dahada kötüsü 13 azhaneli köru mahallesi yılardır yoluna bir hizmet gitmemiş bakanlığa yazılan bir yazıdan sonra kaymakamlık vasıtasıyla buradaki şikeyetin ne olduğu araştırılıp yola mecbur kalınıp 3 araba kaba mazeme dökülmüş ve bir daha uğranmamış hizmet alabilmek için ila bir yerlere şikayetdemi bulunmak gerekir


derlerya köylü miletin efendisi diye hiçde öyle olmuyor elektirik gelecek direk yeri kazılıyor su gelecek ila hane başı para toplanıyor mahali secimler öncesi yine köydeyim şu anda il encümen üyesi olan ve özel idaredede görevli olan kısacası yol çalışmalarında sorumlu olan kardeşim kahvede yapdığı konuşmada %50 oy çıksın yolarınızı yaylaya kadar yapılacağına dair söz vermişlerdi her halde hatırlar biz yayladan vaz gectik hiç olmasa şu mahalle yolarına bir bakalım önümüz kış.


Köylüye hizmet edilecek tek yoların yapılması her nedense onuda yapamıyorlar köylünün yolunu yaparsan en iyi hizmet eden o dönemin siyasisidir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Birol YELTİK 4 yıl önce

Sayın Kadir KAZIN kardeşim yorumlarına aynen katılıyorum.Siz doğduğunuz köy halkının haklı şikayetlerini dile getiriyorsunuz ve çok da haklısınız. Bende Kargalı Hanbaba Köyünde doğdum ve orada yaşıyorum. Hendek Belediyesine referandun sonucu,bilhassa sayın başkan Ali İNCİ beyin türlü vaadleri sonucu 2006-2007 yılında Mahalle statüsüne girdik ve Hendek Beldesinide Sakarya Büyük Şehir sınırlarına dahil ettik (taşıdık).Gelin görün bizim(sözüm ona) mahallenin yollarının halini.Köy halimizle daha iyiydik. Anlayanlara mesajımız olsun.Allah zeval vermesin.